Wiesława Markiewicz. Malarstwo – sztuka wcale nieginąca

Home / Wiesława Markiewicz. Malarstwo – sztuka wcale nieginąca
markiewicz wystawa plakat

W Galerii Szczecina Humanistycznego po raz kolejny zawisły nowe obrazy. Tym razem podziwiać możemy malarstwo szczecińskiej artystki, dr hab. Wiesławy Markiewicz, prof. AS. Wernisaż poprzedzony był ciekawym wykładem nt. historii sztuki i jej związków ze współczesną rzeczywistością społeczną.

Twórczość Wiesławy Markiewicz to przede wszystkim kolor. Pejzażystka i kolorystka pokazuje nam świat bardzo szeroko, z dalekiej perspektywy bez zbędnych detali. Szczegóły celowo gubią się gdzieś za smugami światła, a pejzaże stają się grą barwnych płaszczyzn i plam. Przedstawiane na obrazach plastyczne transformacje natury mają ewidentnie afirmatywny charakter – to malarski zachwyt artystki nad kształtem i barwą świata. Dlatego prezentowane w galerii obrazy niesamowicie pozytywne nastrajają. Szczególnie gdy dookoła jesienno-zimowa szaruga!

Autor zdjęć: Monika Zięciak

Wiesława Markiewicz

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem artystycznym uzyskała w 1982 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego.

Związana ze Szczecinem od czasów Liceum Plastycznego w Szczecinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Szczecinie, uczestnicząc w życiu kulturalnym i artystycznym miasta, regionu i kraju, m.in.: w wielu edycjach Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego.

Brała udział w dziesiątkach plenerów, warsztatów, sympozjów w kraju i zagranicą. Każdy z wyjazdów owocował nowymi obrazami, kolejnymi wystawami. Zrealizowała przeszło 40 wystaw indywidualnych, oraz ponad 100 wystaw zbiorowych m.in. w Polsce, Słowacji, na Litwie, Danii, Grecji, Niemczech, Hiszpanii, USA. W latach 2008/2009 wraz z artystami z Polski, Danii, Niemiec i Szwecji uczestniczy w międzynarodowym projekcie Marianowska Droga Krzyżowa.

Od przeszło dwudziestu lat związana jest z wyższym szkolnictwem artystycznym w Szczecinie – najpierw w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierując Pracownią Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest profesorem AS w Szczecinie.

Zdjęcia z wystawy

Leave a Reply

Your email address will not be published.