Gustave Doré to francuski artysta działający w XIX wieku, który uznany jest za prekursora ilustracji.
W jego dorobku jest ponad 10 tysięcy prac głównie w technikach litografii, rysunku tuszem i wklęsłodruku. Zilustrował ponad 200 książek, między innymi Boską komedię Dantego, Don Kiszota, bajki La Fontainea czy książki znanego amerykańskiego pisarza Edgara Allana Poe.
Finezyjna kreska w grafikach Dore buduje obrazy bogate efekty światłocieniowe. Kompozycja postaci i elementów potęguje wrażenie doniosłości w biblijnych scenach. Różnorodność walorów, tonacji świadczy o niezwykłym kunszcie ilustratora. Jego prace publikowane były w wielu wydaniach biblii w Europie i w Ameryce. Dore swoją karierę jako grafik rozpoczął już w wieku 15 lat kiedy został zauważony przez Charlesa Philipona wydawcy słynnej gazety satyrycznej La Caricature i Le Charivari. Oprócz grafiki artysta zajmował się również rzeźbą i malarstwem. Jednym z jego najsłynniejszych obrazów jest „Chrystus opuszczający pretorium”. To potężny obraz o wymiarach 9 na 6 metrów, który jest obecnie w zbiorach muzeum w Strasburgu. Co ciekawe już jako 12 latek wykonywał prace techniką litografii, która jest jedną z najtrudniejszych technik plastycznych.
Na uwagę zasługują również grafiki do książki „Dzieje Świętej Rusi”, którą napisał i zilustrował w wieku 22 lat. Układ ilustracji i narracja wskazują wiele podobieństw do współczesnego komiksu, dlatego właśnie Gustave Dore jest dziś traktowany również jako prekursor sztuki sekwencyjnej.
Leave a Reply