O galerii

NASZA GALERIA

Misja i historia

Zgłębiaj naukę, którą jest sztuka i sztukę, którą jest nauka

Leonardo da Vinci

Galeria Pedagogiczna działająca przy Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego

Obcowanie ze sztuką jest wyrazem głęboko zakorzenionych potrzeb estetycznych człowieka i świadectwem jego wysokiej kultury. Jak mówił Herbert Read wręcz koniecznością biologiczną. Uczestnictwo w artystycznych wydarzeniach to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu. Artystyczna myśl staje się często doskonałą inspiracją do naukowych poszukiwań i bywa zaczynem najdonioślejszych odkryć.

Obecność wśród obrazów, rzeźb, podobnie jak obecność wśród książek, uszlachetnia i uwrażliwia człowieka. Dodaje wzniosłości instytucjom kulturalnym i naukowym.
Galeria SH ma być miejscem, które tętni życiem. Życiem studenckim, naukowym, akademickim. Galeria musi posiadać swoją publiczność i tego akurat nie będzie tu brakować.

Przez wydziałowe wnętrza, w tym również przez galerię przewijają się codziennie dziesiątki studentów i pracowników US a podczas seminariów i konferencji liczni goście, naukowcy z Polski i zagranicy. To doskonała przestrzeń aby artystyczna myśl trafiała do przeznaczonego sobie miejsca.

Organizowane przez nas wystawy przedstawiają różne nurty sztuk plastycznych, które cechuje będzie nienaganna forma i niebanalna treść. Pokazujemy prace artystów z różnych zakątków świata, realizujemy wystawy tematyczne – edukacyjne oraz pokazujemy prace naszych studentów, kształcących się na kierunkach artystycznych lub realizujących się w pracowniach twórczych innych kierunków.

Galeria została zainicjowana w 2017 r. przez ówczesną Panią Dziekan Wydziału dr hab. Urszulę Chęcińską, prof. US. Pierwszą wystawą, towarzyszącą Świętu Uniwersytetu Szczecińskiemu był pokaz prac wybitnego polskiego plakacisty – Michał Batorego, który przyjechał specjalnie dla nas z Paryża.

0+ WYSTAW
0+ OBRAZÓW
0+ ODWIEDZAJĄCYCH MIESIĘCZNIE
Przestrzeń sztuki WNS
WHAT’S ON

Kurator galerii

Mikołaj-Materne

dr Mikołaj Materne

Kurator galerii

Artysta plastyk, doktor sztuki. Powołany przez JM Rektora prof. dr hab. Waldemar Tarczyński na Kuratora - opiekuna Galerii SH.