Nie tylko Zamoyski. Polscy padewczycy i ich herby

Home / Nie tylko Zamoyski. Polscy padewczycy i ich herby

Tym razem zapraszamy do Galerii SH na wystawę inną niż wszystkie. Wystawa powstała przy współpracy z Instytutem Polonika, działającym przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut Poloniki poprzez badania, ochronę i popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego pragnie zachować materialne świadectwa naszych dziejów i przywracać pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków ludziach oraz istotnych faktach historycznych.

Prezentowana wystawa ma na celu przybliżenie słynnych „padewczyków” czyli studentów z Rzeczpospolitej Obojga Narodów, którzy w ramach modnych między XVI a XVIII wiekiem edukacyjnych wypraw po Europie podjęli studia na włoskim Uniwersytecie w Padwie – najważniejszej szkole Republiki Weneckiej.

Wystawa Nie tylko Zamoyski: Polscy padewczycy i ich herby przygotowane przez Instytut Poloniki powstała w oparciu o Album Polonicum. Metrykę nacji polskiej w Padwie 1592–1745, którą Instytut Polonika wydał w 2019 roku. Zawarte w księdze historyczne postaci reprezentowały różne rody. Towarzyszyły im niezwykle interesujące, barwne kompozycje heraldyczno-alegoryczne. Pokazane na wystawie prace mają na celu uchwycenie różnych profesji czy stanów społecznych przedstawicieli polsko-litewskiej intelektualnej elity studenckiej. Od świeckich magnatów i szlachciców, przez duchownych, filozofów i teologów po prawników, matematyków, medyków i przedstawicieli innych profesji.

 

Zdjęcia z finisazu

Leave a Reply

Your email address will not be published.