4 października, w dniu inauguracji nowego roku akademickiego 2018/2019 w Galerii Szczecin Humanistycznego na Wydziale Humanistycznym US pojawiła się także nowa wystawa. Tym razem podziwiać można niezwykłe impresyjne i post-impresyjne dzieła z końca XIX wieku.
„Dla impresjonisty malowanie z natury nie jest malowaniem przedmiotu, lecz urzeczywistnieniem wrażeń” powiedział niegdyś Paul Cezanne.
Impresjonizm stał się symbolem rewolucji w sztuce. Tworzący w tym nurcie malarze byli bystrymi i odważnymi buntownikami. Ich przełomowe koncepcje dojrzewały w murach prywatnych szkół plastycznych w Paryżu już w latach 60. XIX wieku. Wyraziste pociągnięcia pędzla, unikanie (bardzo modnych wcześniej) szczegółów, malarski gest – były w owych czasach powodem do kpiny, świadectwem braku artystycznego kunsztu. Wyśmiewani i odrzucani artyści roztaczali jednak swoje fantastyczne wizje malarskie. W latach 80. i 90. XIX wieku impresjoniści zaczęli rozwijać własne metody wrażeniowego malarstwa indywidualizując tym samym swą sztukę.
Roger Fry, brytyjski krytyk sztuki, który zorganizował w 1910 roku w Londynie wystawę prac Maneta, Cézanna, Gaugina, van Gogha, Seurata i innych nadał jej tytuł „Manet and the Post-Impressionists”. Termin postimpresjonizm do dzisiejszego dnia używany jest właśnie jako określenie nurtu, który wyłonił się z impresjonizmu. To pokłosie sztuki impresyjnej cechowało się różnorodnością stylów i metod malowania.
Serdecznie zapraszamy do oglądania i podziwiania zaprezentowanych w Galerii Szczecina Humanistycznego reprodukcji obrazów. Mam nadzieję, że te niezwykłe dzieła oprócz swych niewątpliwych wartości estetycznych będą inspiracją do zagłębienia się w fascynujący świat historii sztuki, zjawisk kulturowych, które ukształtowały współczesną cywilizację.
Leave a Reply