Lex Drewinski Demo

Home / Lex Drewinski Demo
lex drewinski wykład i wystawa

Plakat to obraz, który oprócz swej formalnej wartości zaopatrzony jest w istotną treść. Dla twórcy jest najbardziej uniwersalnym sposobem skomunikowania się z odbiorcą. Werbalny przekaz staje się tu zbędny lub mało istotny. Dobry obraz musi uwieść widza formą. To warunek niezbędny do skoncentrowania uwagi na dłużej i zachęta do wgłębienia się w jego istotę.

Bywają plakaty, które zachwycają wyrafinowaniem rysunkowej kreski lub malarską strukturą, są i takie, które realizowane są techniką kolażu lub zręcznym fotomontażem. Bogactwo i atrakcyjność form potęguje w plakacie wrażenie nadając mu estetyzującego a wręcz ozdobnego charakteru. Treść rodzi się dzięki formie i nie może bez niej istnieć. Istotną cechą twórczości Lexa Drewinskiego jest jednak ograniczanie formy. Artysta z mistrzowską gracją omija co zbędne redukując obrazy do absolutnego minimum. Nie kokietuje widza efektami i detalami. Dzięki temu obrazy stają się niezwykle czytelne i jedyne w swoim rodzaju. Profesora Lexa Drewinskiego nie trzeba przedstawiać. Ten urodzony w Szczecinie artysta stał się jednym z bardziej cenionych artystów, plakacistów na świecie.

Profesor, o którym mowa był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Szczecin Humanistyczny”. Spotkanie miało formułę nieco inną niż zwykle, była to właściwie prezentacja dorobku twórczego artysty opatrzona komentarzem. Fantastyczna okazja do wgłębienia się w filozofię jego twórczości, zrozumienia zawiłości narodzin każdego obrazu, który swe życie zawdzięcza przeżyciom, konkretnym wydarzeniom.

Wykładowi Profesora towarzyszyła inauguracja PosterWholu, w którym swoje plakaty pokazali także inni szczecińscy artyści: Andrzej Tomaczak, Leszek Żebrowski, Ireneusz Kuriata, Sylwia Godowska, Agata Pełechaty i Magdalena Januszkiewicz.

Lex Drewinski

Ur. w 1951 r. w Szczecinie. W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1981 r. w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego.

W roku 1992 wygrał konkurs na stanowisko profesora Wydziału Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie, gdzie do dziś prowadzi samodzielną pracownię Grafik Design, Konzeption und Entwurf.

Od 30 lat bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Jego prace zostały wystawione w ponad 50 wystawach indywidualnych m.in. w Atenach, Barcelonie, Berlinie, Damaszku, Guadalajarze, Krakowie, Londynie, Madrycie, Mexico City, Odense, Salonikach, Sztokholmie, Quito. Za swoje osiągnięcia otrzymał już ponad 130 nagród oraz wyróżnień głownie międzynarodowych.

Wybrane nagrody:
2010 • Złoty medal, International Exhibition „Satyrykon ’10”, Legnica.
2007 • Grand Prix, International Triennial Of Stage Poster- Sofia.
2006 • 1 nagroda, Computer Art Biennale – Rzeszów, Rzeszów.
2005 • 1 nagroda, Poster Competition „Polish Airlines LOT ”, Warszawa.
2003 • Master‘s Eye Award, Trnava Poster Triennial, Trnava.
2002 • 1 nagroda, „I Love Design” International Poster Competition, Pekin.
2001 • Grand Prix, International Poster Exhibition, Ningbo.
1998 • Złoty medal, International Biennial of the Poster in Mexico, Meksyk (miasto).
1996 • 1 nagroda, International Poster Competition „Ekoplagat”, Žilina.
1993 • 1 nagroda, „Helena Rubinstein” International Poster Exhibition, Tel Awiw.
1986 • 1 nagroda, International Comic-Salon, Erlangen.
1985 • Złoty medal, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice.

Zdjęcia z wydarzenia

Leave a Reply

Your email address will not be published.